Witaminy, suplementy i kremy na stawy – ranking 2023
Słabe, a często bolesne stawy to przypadłość, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek i poziom aktywności fizycznej. Co może być przyczyną stanu oraz jakie suplementy na stawy warto przyjmować?
Dla osób zmagających się z tą przypadłością, które chcą pozbyć się bólu, ale jednocześnie poprawić kondycję stawów, przygotowaliśmy krótki ranking najlepszych suplementów diety i kremów na stawy. Podpowiemy, co w swoim składzie powinny mieć najlepsze suplementy, oraz jakich efektów stosowania możemy się spodziewać. Przedstawimy również dwa wybrane przez nas preparaty o naturalnym składzie.
Stawy to skomplikowane połączenia kości, w skład których wchodzą również ścięgna, więzadła i torebka stawowa. To na ich działaniu oparty jest narząd ruchu – zdrowe stawy zapewniają bowiem możliwość poruszania się. Dolegliwości bólowe i stany zapalne zlokalizowane w ich obrębie mogą więc znacznie obniżyć jakość życia. Jedną z najczęstszych przyczyn bólu stawów jest niedobór witamin, właśnie dlatego warto zainwestować w skuteczny suplement, który dostarczy składników brakujących w naszym organizmie. Muszą one jednak towarzyszyć zbilansowanej diecie pełnej niezbędnych składników mineralnych, o kaloryczności dostosowanej do poziomu codziennej aktywności fizycznej.
Objawy problemów ze stawami to między innymi:
- dolegliwości bólowe kolan,
- dolegliwości bólowe kręgosłupa,
- bolesne mięśnie,
- trudność w poruszaniu się,
- obrzęki,
- sztywność w stawach po przebudzeniu się,
- stany podgorączkowe bądź gorączka.
Poza przyjmowaniem suplementów na stawy zawierających na przykład glukozaminę, kolagen czy kadzidłowca, domowe sposoby na złagodzenie bólu to między innymi okłady z lodu bądź żeli wielorazowych, tymczasowe odciążenie stawu (np. poprzez chodzenie o kuli bądź bandaż elastyczny) czy masaż tkanki. Pomocne w określeniu przyczyny może być zastanowienie się nad charakterem bólu. Ból pojawiający się w momencie wykonania ruchu określa się jako mechaniczny, często związany z urazem. Bóle zapalne z kolei najczęściej pojawiają się nad ranem i mijają po rozruszaniu kończyny.
Jeśli dolegające objawy są szczególnie niepokojące, warto rozważyć konsultację ze specjalistą, który pomoże nam dobrać właściwe preparaty oraz plan na to, jak wzmocnić nasze stawy.
Niedobór jakich witamin powoduje ból stawów?
Bolesne stawy mogą być spowodowane przez nieprawidłową dietę, która nie dostarcza do organizmu niezbędnych witamin i składników mineralnych. Niestety nawet przy stosowaniu jak najbardziej zbilansowanej diety nie jesteśmy w stanie zapewnić organizmowi 100% potrzebnych mu składników. Wsparcie preparatów przyda się, szczególnie jeśli tkanki są już nadwyrężone. Zdrowe żywienie i tryb życia wspomagane przez suplementy diety mogą mieć również korzystny wpływ na szybszy powrót do formy po urazie.
Warto zwrócić szczególną uwagę na witaminy i minerały takie jak:
- Witamina D – pełniąca ważną rolę w metabolizmie wapnia oraz kontroli aktywności immunologicznej. Niedobór witaminy D może prowadzić do osłabienia kości i stawów.
- Witamina C – biorąca udział w produkcji kolagenu wzmacniającego ścięgna w strukturach stawowych. Niedobór witaminy C jest częstym powodem osłabienia tkanek miękkich.
- Wapń – jego niedobór w organizmie jest bezpośrednio związany z bólami i kiepską kondycją stawów. Dla jego prawidłowego metabolizmu konieczna jest witamina D.
- Magnez – wzmacniający stawy i niwelujący nieprzyjemne skurcze mięśni.
- Kwasy omega – łagodzące obrzęki i sztywność w tkankach stawowych.
-
Żelazo – przyśpieszające produkcję mazi kolagenowej, szczególnie niezbędne w diecie ubogiej w czerwone mięso.
Witaminy, suplementy diety i kremy na stawy – jakie wybrać?
Wybierając suplementy na stawy, należy pamiętać, że suplementacja ma być jedynie uzupełnieniem zdrowego trybu życia. Właściwy produkt powinien być dostosowany do naszej zbilansowanej diety i dostarczać nam brakujących składników. Stosowanie suplementów na stawy w postaci kapsułek bądź proszku rozpuszczanego w wodzie warto połączyć z miejscową aplikacją żelu.
Sportowcy i osoby aktywne fizycznie powinny przyjmować suplementy na stawy zawierające chondroitynę i glukozaminę, składniki chroniące ścierające się kości oraz wzmacniające produkcję mazi stawowej. Substancje o dobrym działaniu na stawy mogą mieć korzystny wpływ też na inne problemy – przykładowo, osobom z problematyczną skórą szczególnie poleca się suplementy z wysoką zawartością kolagenu i kwasu hialuronowego. Poza bezpośrednim działaniem na stawy kolagen powinien poprawić elastyczność tkanek i regenerację organizmu. Jeśli z kolei nasze bóle związane są z dawnym urazem, warto wybrać suplementy diety ze składnikami na mocne kości (wapń, żelazo, glukozamina, magnez).
W suplementach na stawy popularnie wykorzystuje się składniki takie jak kolagen, kwas hialuronowy, witamina C, kwasy omega 3 i omega 6, magnez i wapń. Równie często pojawiają się chondroityna, glukozamina oraz kadzidłowiec, czyli ekstrakt z rośliny Boswellia Serrata. Jeśli w składzie preparatów znajdują się wyżej wymienione substancje, można spodziewać się, że produkt będzie mieć korzystny wpływ na stawy.
Najlepsze kremy i suplementy na stawy – ranking 2023
W naszym rankingu suplementów na stawy przedstawimy bliżej dwa produkty. Zostały one wybrane poprzez analizę różnych suplementów dostępnych na rynku. Szczególną uwagę zwrócimy na składniki znajdujące się w ich kompozycji oraz możliwy wpływ na kondycję stawów.
Obydwa produkty łączy naturalna kompozycja, oparta na działaniu hydrolizatu kolagenu i innych składników o znanym działaniu na stawy. Suplementy mają również podobne korzyści wskazane przez producenta – obydwa preparaty mają przyśpieszać regenerację tkanek okołostawowych i stawowych oraz łagodzić ból. Dla kogo więc lepiej sprawdzi się żel, a dla kogo suplementy na stawy w kapsułkach?
Żele na bolesne stawy mają przede wszystkim za zadanie szybkie łagodzenie miejscowego obrzęku. Powinny więc być pomocne w przypadku nagłych bóli spowodowanych urazem. Suplementy na stawy w kapsułkach będą mieć za to przede wszystkim działanie na wewnętrzną regenerację mazi stawowej. Obydwa produkty mogą być również stosowane jednocześnie.
Prostavin Plus – suplement diety na ból stawów
Prostavin Plus to suplement diety w kapsułkach mający za zadanie wzmacniać stawy i przyśpieszać proces ich regeneracji. Skład suplementu jest w pełni naturalny, a jego głównym składnikiem aktywnym jest kwas hialuronowy. Producent wskazuje, że powinien mieć on skuteczne działanie również na zmniejszenie obrzęków i złagodzenie ostrego bólu, a po 4 tygodniach obiecuje zwiększoną elastyczność i ruchomość stawów.
W kompozycji suplementu znajdują się składniki takie jak:
- Kadzidłowiec (Boswellia serrata) – roślina łagodząca objawy bólowe, zmniejszająca obrzęki oraz regenerująca tkankę chrzęstną. Kadzidłowiec powinien mieć również wpływ na prawidłowy poziom cholesterolu oraz zdrowie serca.
- Kwas hialuronowy – przyśpieszający produkcję mazi stawowej, amortyzuje stawy i zwiększa ich elastyczność. Powinien mieć skuteczny wpływ na lepszą ruchomość kończyn.
- Cynk – składnik mineralny redukujący stany zapalne i zmniejszający obrzęki w stawach.
- Kolagen (Hydrolizat kolagenu) – przyśpieszający proces regeneracji stawów i odbudowy tkanki łącznej. Kolagen odgrywa też istotną rolę w procesie zrastania się kości.
Prostavin Plus jest dostępny wyłącznie w dystrybucji poprzez stronę producenta. Tam również dostępny jest komplet informacji na temat działania kapsułek i ich zakupu.
Depanten – żel poprawiający ruchomość stawów
Depanten to biologicznie aktywny żel z zawartością kolagenu mający za zadanie szybkie złagodzenie bólu i obrzęku stawów. Produkt został stworzony dla osób aktywnych fizycznie, szukających sposobu na szybkie zmniejszenie bólu oraz długotrwałe działanie na zdrowie tkanki chrząstkowej i stawowej.
Głównym składnikiem żelu jest kolagen, czyli budulec białkowy kości, skóry, ścięgien, naczyń krwionośnych oraz rogówek oka. Stanowi on ponad 30% białek w organizmie, a jego suplementacja jest niezwykle ważna w procesie odbudowy tkanek.
Zgodnie z zaleceniami producenta, żel należy trzy razy dziennie aplikować na suchą skórę i wmasowywać aż do pełnego wchłonięcia. Sugerowany czas stosowania żelu to co najmniej 20 dni. Żel Depanten jest dostępny wyłącznie poprzez dystrybucję na stronie internetowej producenta. Znajdziemy na niej również szczegółowe informacje dotyczące składników i stosowania preparatu.
Inne przyczyny bólu stawów
Nieodpowiednia dieta bądź niedobory składników mineralnych to nie jedyna przyczyna bólu związanego ze stawami. Przyczyny można podzielić w dużej mierze na przyczyny niezapalne, czyli wywołane urazem bądź uszkodzeniem mechanicznym, oraz przyczyny zapalne związane ze zmianami zapalnymi w tkankach okołostawowych i stawowych. Będą to przede wszystkim:
- Urazy mechaniczne – w szczególności zwichnięcia, złamania, prowadzące z czasem do zmniejszenia sprężystości i elastyczności tkanek stawowych.
- Nadmierne kilogramy – nadwaga obciąża stawy kolanowe i skokowe, co może doprowadzić do przeciążeń i urazów.
- Siedzący tryb życia – brak aktywności fizycznej może prowadzić do niebezpiecznych zwyrodnień.
- Nadmierna aktywność fizyczna – przeciążenia oraz urazy stawów, najczęściej występujące u sportowców.
- Zakażenia bakteryjne – zakażenia i stany zapalne w obrębie tkanek miękkich mogą przekładać się na bolesność stawów.
Również w powyższych przypadku warto poszukać odpowiednich suplementów na stawy. Suplementy w postaci kapsułek nie tylko przyśpieszą proces regeneracji tkanek stawowych, ale i złagodzą ból związany z przeciążeniami i obrzękami. Preparaty w postaci żelu będą też pomocne jako doraźny sposób na zmniejszenie obrzęków.